pátek 17. června 2011

Dievčenské letné šaty ušité z pánskej košele

Leto a s ním horúce dni sú už tu. Je najvyšší čas doplniť letnú garderóbu o nejaké neokukané kúsky :) Pri upratovaní skríň som si nechala bokom nejaké oblečenie z ktorého som si naplánovala ušiť niečo nové a teraz je rad na tejto pánskej košeli. Vyhodiť ju bolo naozaj škoda je z veľmi peknej bavlnenej, kvetovanej látky kombinovanej so strojovou výšivkou. Je ako stvorená na to aby z nej boli dievčenské letné šaty.
Materiál ktorý som použila:
  • Pánsku košeľu s gombíkmi a zadným sedlom, veľkosť musí byť minimálne M.
Postup je veľmi jednoduchý, na šitie nie je potrebný žiadny strih, stačí len zopár meraní. Nie je potrebné prišívať gombíky ani vyšívať gombíkové dierky, čo je pri šití naozaj veľmi otravné. Volániky na ramienkach sú navlečené na gumičke takže nebude treba ani nič riasiť ;)

Postup: 
  1. Rozpárajte košeľu.

2. Zo zadného dielu košele (chrbta) bude predný diel šiat. Rozhodnite sa kde bude horný okraj sedla šiat a vyznačte si ho na látku. Najjednoduchší spôsob ako určiť veľkosť je priložiť zadný diel košele k budúcej majiteľke šiat (v mojom prípade je to 7 ročná parádnica :) a vyznačiť si na látke šírku a dĺžku, alebo určiť veľkosť na základe vhodného oblečenia.  

Teraz prehnite zadný diel košele na polovicu. Vystrihnite tvar podobný tomu, ktorý vidíte na obrázku. Pamätajte na to, že modrá čiara zakresluje už hotovú hornú hranu sedielka šiat, preto je potrebné nad ňou pridať ešte niekoľko centimetrov (ja som si pridala 2cm) aby bolo možné hornú hranu zahnúť. Rozmer h, je rozmer prednej strany hrudníka. Napríklad ja som namerala rozmer hrudníka 30 cm plus som pridala na každú stranu 2 cm aby boli šaty voľné a pohodlne sa nosili. Takže v mojom prípade je rozmer h 34cm. Čo sa týka dĺžky, tak som sa snažila predný diel vystrihnúť čo najdlší, pretože dĺžka šiat sa upravuje až v poslednom kroku.
Výsledok by sa mal podobať na obrázok vyššie :)
3. V tomto kroku si pripravíme zadný diel šiat. Dôležité je aby ste si horný okraj zadného dielu šiat zaznačili v správnej výške. Ja som to spravila nasledovne: horný okraj som si vyznačila 0,5 cm nad gombíkom (ktorý bude tvoriť najvrchnejší gombík zapínania šiat) plus som si pridala 2cm na zahnutie horného okraja. V tomto kroku je tiež potrebné opatrne odpárať vrecká z košele ak tam nejaké sú.
Zostehovala som zadný diel šiat v mieste zapínania tak ako to vidíte na obrázku vyššie. Je to potrebné aby sa diely neposúvali keď sa bude vystrihovať zadný diel šiat. Takže prehnite zadný diel na polovicu, a predný diel ktorý je už hotový použite ako šablónu na vystrihnutie zadného dielu. Po vystrihnutí by zadný diel šiat mal vyzerať nasledovne:
Teraz obidva diely položte lícovými stranami k sebe, tak ako to vidíte na obrázku nižšie, zošite šaty na bokoch.
Po zošití bočných strán, by to malo z rubovej strany vyzerať takto :)
Teraz sa pustíme do ramienok a na tie potrebujeme rukávy z košele. 
Rukáv som si prehla na polovicu, od vrcholu som si odmerala vzdialenosť 9 cm a odstrihla tak ako to vidíte na obrázku hore. 
Teraz som začistila okraj budúceho ramienka a naspodku som rukáv zahla tak aby tam bol tunel do ktorého navlečiem gumičku. Prečnievajúce konce som odstrihla, tak ako to vidno na hornom aj dolnom obrázku.
V ďalšom kroku som do rukávov navliekla gumičky a zachytila ich zicherkami. Tak ako je to na obrázku nižšie.
Pripravila som si na začistenie horný okraj šiat a to tak, že som horný okraj dvakrát zahla a dôkladne prežehlila aby látka "vedela" kde má ležať. 

Na zahnutý horný okraj šiat som prišpendlila ramienka, a naraz v jednom slede som ich prišila aj s horným okrajom šiat tak ako je to vidieť na hornom obrázku.
Na zadný diel šiat som ramienka prišila v rukách, potom ako si ich budúca majiteľka vyskúšala a mohla som upraviť ich konečnú dĺžku. 
Hotovo :)
predná strana šiat
zadná strana šiat

1 komentář:

  1. ...tak tomu říkám pecka... vážně super kreativní nápad...Věrka

    OdpovědětVymazat