úterý 31. května 2011

Vankúš zo starých nohavíc - návod

Materiál ktorý som použila na ušitie tohoto vankúša sú: staršie ľanové nohavice, bavlnená blúzka a užšia čipková stuha.
Rozstrihla som nohavice cez predný a zadný sedací šev. Následne som odstrihla, každú nohavicu tesne pod vreckami. Tak ako som to naznačila ružovou čiarou na obrázku.
Odstrihla som aj zahnutú spodnú časť nohavíc, pôvodne som  si myslela ,  že spodnú záložku opatrne odpáram a získam tak dhlší pás látky, ale bolo by vidno dierky po stehoch a aj to ako bola látka zažehlená a nebolo by to pekné. 

Takto mi ostali dva rovnaké kusy látky. Vonkajší (bočný) šev nohavíc som nepárala , nechala som ho tak ako bol, pretože ho plánujem použiť.

Obidva kusy látky som spolu zošila. Švové prídavky som rozžehlila, na obrázku je vyznačený šípkami pôvodný steh nohavíc, ktorý som si nechala.
Po zošití látky mi vznikol dlhší pás, ktorému bolo potrebné upraviť rozmery. Podľa originálneho návodu od Tone Finnanger má mať pás látky z ktorej chceme ušiť okrúhly vankúš rozmery 37x140 cm. Čo sa týka dĺžky tak sa mi rozmer nepodarilo dodržať pretože nohavice neboli dosť dlhé, k dispozícii som mala dĺžku približne 120cm. Čo sa týka šírky tak tá sedí z originálnym návrhom. Látku som prehla na polovicu, presne v mieste kde bol vonkajší šev nohavíc tak ako to vidíte na obrázku nižšie. Takto som si od miesta prehybu látky vyznačila vzdialenosť 17,5 cm a látku odstrihla.

Ak môžem poradiť všetkým, ktorý sa chystajú takýto okrúhly vankúš šiť, dajte si pozor na šírku látky z ktorej idete šiť. Dodržte presne rozmer 37cm a nepridávajte už nič naviac ani na záševky a ani na tunel do ktorého sa navlieka viazačka. Veľkosť 37cm úplne stačí. Ak použijete širšiu látku, tak váš konečný vankúš nebude vyzerať ako vankúš ale bude nápadne pripomínať taburetku. A to predpokladám nechcete, iba ak by ste nešili vankúš ale taburetku :)).
Pás látky zošite aj na druhom užšom konci. Výsledkom je vlastne  pruh látky zošitý do kruhu.
Na jednom voľnom konci som látku dvakrát prehla a zažehlila. Pripravila som si látku na ušitie tunela pre navlečenie viazačky.
Vyznačila som si dvomi špendíkmi miesto kde nechám v tuneli otvor na navlečenie viazačky. Prešila som  tunel od jedného špendlíka k druhému.
Na opačnom volnom konci bude potrebné látku nariasiť. Pripravila som si ju tak, že som do látky zapichla dva špendlíky, ktorými som si vyznačila miesto kadiaľ šiť nebudem. Na stroji som si nastavila najväčšiu možnú dlžku stehu a okraj som prešila od modrého špendlíka ku žltému špendlíku. Medzi špendlíkmi som nechala malý kúsok neprešitý, aby sa mi dala dobre sťahovať spodná niť a  mohla som okraj nariasiť.
Chytila som vrchnú niť a postupným ťahaním, vrchnej nite som nariasila celý okraj.
Po nariasení vyzerá látka tak ako na tomto obrázku. Priemer otvoru je približne 19cm.
Ďalším krokom, je ušitie látkového kruhu do stredu. Postup bol jednoduchý, ako šablónu pre kruh som vybrala z kredenca malý tanier a prekreslila som kruh na spodnú látku kruhu (biela). Vrchná látka kruhu je tá vzorovaná.
V ďalšom kroku, som na obidve látky nažehlila vlizelín. Látky som položila na seba lícovými stranami k sebe a kruh som zošila. Nezabudla som nechať malý otvor nezošitý aby som mohla kruh prevrátiť.
Ešte pred tým ako som kruh prevrátila na lícovú stranu som látku  v pravidelných intervaloch nastrihla opatrne až ku švom aby mal kruh po prevrátení pekný tvar.
Po prevrátení som kruh vyžehlila a prišila čipku. Čipka je jemne nariasená.
Kruh som prišila na nariasený okraj okraj látky.
Do tunela som navliekla viazačku.
Do hotovej návliečky som vložila vankúš a viazačku stiahla. Takto vlastne vyzerá okrúhly vankúš zo zadnej strany.
Vankúš som ušila z dvoch kruhov. Ako šablónu na veľký kruh som použila svoj jediný lavór, jeho priemer som nemerala :DD. 

Žádné komentáře:

Okomentovat