pondělí 24. října 2011

Ako si spraviť vlastný strih na detské tričkoČasto sa ma priateľky pýtajú ako majú šiť bez toho aby si kúpili hotový strih. Nie je to ťažké a verte mi, že si dokážete urobiť strih aj samé. Ukážem vám ako na to.

Pokiaľ ste ešte nikdy vlastný strih nerobili, tak je najjednoduchšie odkopírovať si strih podľa hotového oblečenia. Hotové oblečenie použite ako šablónu na nakreslenie strihu. Takýmto spôsobom sa najjednoduchšie šije pre deti a pri tvorbe vlastného strihu môžete vychádzať z oblečenia ktoré je vašej ratolesti už malé.Takto si dokážete vytvoriť väčšiu kópiu, alebo sa inšpirujte k ušitiu niečoho nového.

V prípade, že ste v šití naozaj začiatočník tak je dobré ak rozpárate nejaké staré oblečenie ktoré už nebude vaše dieťa nosiť aby ste videli ako sú jednotlivé diely strihané. Vypárajte rukávy na starom tričku aby ste videli ako vyzerá oblúk na hornej časti rukáva. Rozoberte staré nohavice aby ste pochopili z akých dielov sú ušité. Keď sa to naučíte tak budete v obchodoch nad podobným oblečením ohŕňať nos a pravdepodobne už zaň nebudete ani musieť platiť tie premrštené ceny. J Pretože keď sa už raz naučíte šiť tak je to ako jazda na bicykli jednoducho sa to nedá zabudnúť J

Strih na chlapčenské tričko
Malá ukážka ako ušijete z tatovho trička, tričko pre vášho drobca.

Hneď na úvod sa vám priznám, že sa mi páčia tzv. obálkové výstrihy (to sú tie aké sa používajú na detských body). Pri tomto type výstrihu sa dobre všívajú rukávy, takže ani začiatočníčky by sa s tým nemali veľmi trápiť.

Väčšina mamičiek určite vlastní nejaké staré body, ktoré je už jej bábätku malé, prípadne je nenositeľné z iných dôvodov. Určite ich nevyhadzujte pretože ich použijete ako vzor k nakresleniu strihu na nové tričko. Začnite tým, že ich rozstriháte. Strihajte opatrne čo najbližšie pri švoch aby ste dostali čo najpresnejší strih. Malo by to vyzerať tak ako na našom obrázku. Pokiaľ ste použili na nakreslenie strihu body ktoré je vašemu dieťatku ešte dobré, tak postup pre vás je veľmi jednoduchý. Zoberte najskôr predný diel body, prehnite ho na polovicu a prekreslite si na papier len jednu jeho stranu. Snažte sa aby váš výsledný strih bol symetrický, čo môže byť trochu problém keď ho prekresľujete už z používaného a praného body, ktoré určite symetrické nie je ale myslím si, že to určite podľa návodu hravo zvládnete. V mieste kde budú švy pridajte približne 1cm aby nové tričko nebolo príliš tesné. Rozhodnite sa aké dlhé má byť nové tričko a taký dlhý strih si nakreslite. Neprekresľujte to spodné zapínanie v rozkroku, to nebudeme šiť. Takto isto to zopakujte aj zo zadným dielom a rukávom. Zadný diel trička bude mať vyšší výstrih ako predný diel trička.
Trochu iný postup na výrobu strihu bude pokiaľ vaše dieťa už predsa len trochu podrástlo a body je mu už malé (to je aj môj prípad) ale nemusíte vešať hlavu poradíme si aj tak. Pomohla som si tričkom, ktoré je môjmu synovi ešte dobré. Vrchnú časť výstrihu som nemenila, podľa tohto trička som si odmerala koľko centimetrov nám na boku ešte chýba.  Odmerajte si koľko centimetrov vám chýba, a nezabudnite, že  musíte upraviť aj výstrih rukávu.

Pri rukáve postupujete rovnako. Pokiaľ potrebujete zväčšiť rukáv tak použite vhodné tričko tak ako ja a rozhodnite sa či šijete tričko z dlhým alebo krátkym rukávom. Ja som šila tričko s dlhým rukávom. Pokiaľ chcete krátky rukáv tak si len jednoducho upravte dĺžku strihu na rukáv.
Tak a hotovo.
Teraz ideme šiť J

Žádné komentáře:

Okomentovat