středa 27. dubna 2011

Ako prišiť lem na prestieranie - návod

Skôr ako sa pustíte do práce, vám odporúčam všetky látky z ktorých budete šiť oprať. Pretože ak ich operiete až potom, keď z nich bude hotové prestieranie, tak už veru nebude naň veľmi pekný pohľad. Zrážanie, zmršťovanie, riasenie.......... a to veru nechceme. Jediný dôvod kedy neoprať látku pred šitím je, že vec, ktorú z nej ušijete nebudete nikdy prať (napríklad tienidlo na lampu).
Z modrej látky nastriháme pruhy, ich šírka závisí od konečnej šírky lemu.
Ak chceme aby lem bol široký napríklad 2 cm, tak lemovací pruh by mal mať šírku cca 6 cm ak počítame na záševky 1cm z každej strany.
Takto nastrihané pásy preložíme na polovicu, rubovou stranou k sebe a prežehlíme.
Hnedú látku na ktorú ideme prišívať lem položíme lícovou stranou hore, na jej okraj priložíme lem.

Látka aj lem ležia lícovými stranami k sebe. Obe vrstvy k sebe prišijeme vo vzdialenosti 1cm od okraja.
Prehnite lem ku začisťovanému okraju hnedej látky a prežehlite ho.
Zahnite lem tak aby ležal približne 1-2mm pod vrchným stehom. Tak zabezpečíte, že keď lem budete z lícovej strany prešívať prichytíte ho po celej dĺžke. Otočte si látku lícom hore a prišite na ňu lem. Keď si potom pozriete spodnú stranu prestierania, uvidíte, že ste lem dokonale prichytili po celej dĺžke. 
Takýmto istým spôsobom vypracujte aj protiľahlú stranu prestierania.
Keď máte začistené obe protiľahlé strany, tak zvyšné strany vypracujete rovnakým spôsobom ako tie predošlé, ale okraje lemu je potrebné na oboch koncoch zahnúť až potom prišiť tak ako to vidíte na nasledovnom obrázku.
HOTOVO
Pre väčšiu zrozumiteľnosť tohoto návodu prikladám ešte aj ilustračné obrázky.Žádné komentáře:

Okomentovat