pondělí 25. dubna 2011

Látkové srdiečko - návod

Vytvorte si vlastné dekoračné srdiečka, a nemusia byť len veľkonočné. Záleží na vás akú aplikáciu na ne použijete, alebo si ich ušite bez aplikácie, romantické zátišie s nimi vykúzlite kdekoľvek v byte. Ak na ich vyplnenie použijete okrem dutého vlákna aj levanduľu budete mať voňavé srdiečka do skrine. 

Materiál:
 • šablóny - môžete si ich stiahnuť napríklad tu: šablóna - srdiečka
 • látky
 • duté vlákno na výplň
 • vlizelín
 • prírodné lyko
 • jutový špagát
 • farby na textil (biela, čierna, ružová)
 • plochý štetec

Postup:

Pokiaľ použijete na veľké srdiečko tenkú látku, nažehlite na ňu ešte pred tým ako začnete šiť, z rubovej strany tenký vlizelín aby ste ju spevnili. Prehnite látku na polovicu lícovou stranou k sebe, tak aby ste mali dve vrstvy (obrázok 1). Na rubovú stranu prekreslite vzor srdiečka. Prešite ho podľa vyznačenej línie, nezabudnite nechať otvor na prevrátenie. Odstrihnite prebytočnú látku okolo srdiečka, aby malo srdiečko pekný tvar je potrebné látku v miestach zaoblenia srdiečka nastrihnúť až takmer ku švom tak ako to vidíte na (obrázku 2). Buďte opatrné, keď budete látku nastrihávať aby ste nenastrihli aj švy. Pri šití malého srdiečka sa otvor na prevrátenie nenecháva. Malé srdiečko prevrátite tak, že na zadnej strane srdiečko rozstrihnete a vytvoríte tak otvor na prevrátenie (miesto rozstrihnutia je zakreslené na šablóne). Malé srdiečko prevráťte na lícovú stranu, vložíte do neho výplň a otvor zašite ihlou v rukách. 
obrázok 1                              obrázok 2


Vypĺňanie srdiečok:

Vložte výplň voľne do srdiečka, uistite sa, že množstvo výplne je tak akurát, aby sa nevytvárali hrče a výplň je na správnom mieste. Najskôr je potrebné vyplniť drobné detaily v našom prípade je to špic srdiečka. Vyformujte malý kúsok výplne a vložte ho na jeho miesto, ešte predtým ako vyplníte zvyšok srdiečka. Na zatlačenie vypchávky môžete použiť nejakú paličku (napríklad ceruzku a podobne) výplň je potrebné starostlivo, ale zároveň jemne zatlačiť na miesto. Použite dostatočné množstvo výplne, aby srdiečko malo pekný tvar, takže výplňou nešetrite. Nepoužívajte výplň ktorá vytvára hrče, ideálne na vypchávanie je duté vlákno.


Aplikácia zajačika

Materiál:
 • tka
 • obojstranne nažehlovací vlizelín
 • biela farba na textil
 • plochý štetec
 • farby na textil na nakreslenie tváre (čierna ružová)


Aplikácia je vymaľovaná bielou farbou na textil, ktorá jej dodáva konečný vzhľad. Nie je to zložité a vytvára to aplikáciu viac kompaktnou.

Postup:

Na rubovú stranu látky nažehlite obojstranne nažehlovací vlizelín (ak nemáte nevadí, aplikáciu môžete aj prišiť ;) Z rubovej strany látky (tam kde je nažehlený vlizelín) nakreslite podľa šablóny zajačika a vystrihnite ho. Teraz ho môžete vymaľovať, suchý štetec namočte do farby na textil, prebytočnú farbu otrite do servítky a vymaľujte zajačika podľa obrázka, dokreslite mu oči a nos. Nechajte uschnúť. Ak sa hrany látky počas maľovania rozstrapkajú, nitky opatrne odstrihnite ostrými nožničkami, tak aby hrany boli hladké. Nažehlite aplikáciu na vrchnú stranu srdiečka (prípadne prišite). Aplikáciu prešite vyšívacou nitkou kontrastnej farby. 
Na lícovú stranu veľkého srdiečka  aplikujte hlavu zajačika, mašľu z prírodného lyka a malé srdiečko tak ako to vidíte na obrázku. Hore pripevnite kúsok prírodného špagátu na zavesenie.

Žádné komentáře:

Okomentovat